krokos.net.pl
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
18.04.2024
Apoloniusz, Bogusława, Gościsława, Alicja, Flawiusz, Bogusław
dziś jest : 109 dzień roku wschód słońca o : 5:46 , zachód o : 19:42 koniec roku za : 256 dni
CZTERY ŁAPY - GEKON LAMPARCI - Przysmaki
ŻYWIENIE :
W naturalnym środowisku gekon lamparci żywi się drobnymi zwierzętami: bezkręgowcami, takimi jak: świerszcze, karaczany, ćmy, oraz pajęczaki. W hodowli natomiast jaszczurka jest zdana tylko na ciebie. Jej zdrowie, życie zdane jest jedynie na twoją łaskę. Ważną rzeczą jest aby gekon regularnie dostawał pożywienie. Więc jeżeli nie masz ochoty lub nie masz pewności co do tego czy zapewnisz gekonowi odpowiednie warunki, nie podejmuj się tego zadania. Życie w niewoli dla gekona powinno być właściwe, zbliżone do życia w środowisku naturalnym, a nie kilkuletnią męczarnią, głodówką i bólem. Karmienie jaszczurki jest rzeczą najbardziej pracochłonną, ale tez najprzyjemniejszą. Nie może ci się to znudzić. Gekon to nie zabawka którą jak się znudzi można odstawić, tylko zwierzę, które całkowicie podlega tobie.
Pokarm powinien być w miarę możliwości dość zróżnicowany. Najodpowiedniejszym pokarmem dla gekonów lamparcich są świerszcze, larwy mączniaka, karaczany, szarańcza i muchy. Zdecydowanie nie powinniśmy karmić gekonów larwami much. Są to owady dostępne bez problemów w sklepach zoologicznych. Możemy też podawać w ramach urozmaicenia owady z puszki, na szczególną uwagę zasługują jedwabniki, które mają bardzo dobry skład, a raczej nie są dostępne żywe. Zdarza się, że niektóre osobniki jedzą owoce. Mączników nie powinno się podawać osobnikom osłabionym i chorym, ich twarde chitynowe pancerzyki mogą doprowadzić do zaczopowania jelita gekona. Co ciekawe, gekony karmione mącznikami bija rekordy długowieczności. Larwy mączniaka nie należy podawać zbyt często, bo zawierają dużo tłuszczu i chityny. Świetnym uzupełnieniem diety, zwłaszcza dla dorosłych, ciężarnych samic są kilkudniowe, nieowłosione mysie oseski. Pokarm ten podajemy jednak tylko i wyłącznie osobnikom dorosłym (musimy się liczyć z tym, że niektóre gekony nie będą wykazywały zainteresowania oseskami), najlepiej po kilkudniowej głodówce. Raczej nie powinniśmy podawać osesków samcom. Oseski możemy traktować jako pokarm dodatkowy i nie powinniśmy opierać na nich diety. Świerszcze i karaczany po prostu wpuszczamy do terrarium, larwy mączniaków i moli woskowych podajemy w miseczce o głębokości przynajmniej 2,5 cm, okraszone preparatem witaminowym. Ciężarne samice karmimy regularnie i bardzo obficie, bez jakichkolwiek, nawet krótkich głodówek. Bardzo dobrym i idealnym pokarmem są świerszcze. Jednak najzdrowszym jedzeniem dla jaszczurki są owady z środowiska naturalnego np. koniki polne, chrabąszcze, ćmy i stonogi. Owady te żyją na wolności odżywiając się bardzo zróżnicowanym jedzeniem, więc zawierają najwięcej składników odżywczych, a więc tych które są niezbędne do życia także naszej jaszczurce. Ale pamiętaj, żeby nigdy nie podawać jaszczurce owadów z sadów, w których stosuje się pestycydy. Mogą one poważnie zaszkodzić zdrowiu gekona i nawet doprowadzić do jego tragicznej śmierci.
jasz_swier.jpg
Młode osobniki mają większy apetyt niż dorosłe. Dziennie potrafią zjeść nawet kilka świerszczy lub karaczanów. Należy pamiętać, aby młodym osobnikom nie podawać larw mączniaka, bo zawierają za dużo tłuszczu. Młodym gekonom pokarm posypujemy witaminami, np. Vibowitem Junior, Reptovit. Niektóre gekony grymaszą na takie posypywane jedzenie, jednak najczęściej wystarczy poczekać aż zgłodnieją i zaczną jeść. Młode gekony lamparcie są bardzo narażone na krzywicę. Aby jej zapobiec musisz 2 - 3 razy w tygodniu podawać gekonowi wapno i naświetlać je lampką UV. W trakcie lata, wskazane jest wypuszczenie gekona na kilka chwil na słońce. Promienie słoneczne bardzo dobrze wpływają na zdrowie, samopoczucie i kondycję fizyczną jaszczurki. Kilka chwil na nasłonecznionym balkonie z gekonem w ręku jest świetnym rozwiązaniem i antidotum na wiele grożących mu chorób.
Z dorosłymi postępujemy podobnie. Pokarm posypujemy witaminami, dostarczamy gekonom wapno i naświetlamy je od czasu do czasu lampką UV przez kilkanaście minut. Dobrym pomysłem jest kupienie specjalnej karmy dla świerszczy, która zawiera niezbędne witaminy (jest proszek, który zapachem przypomina pokarm dla rybek) potrzebne jaszczurkom. Jest to metoda niezła, pomysłowa a przy tym po prostu prosta. Nie tracimy czasu na posypywanie świerszcza witaminami. Po za tym mamy pewność, że witaminy cały czas będą w świerszczu od momentu wrzucenia go do terrarium. Posypany świerszcz, gdy nie zostanie prędko zjedzony, szybko otrzepuje się z takiego płaszcza witaminowego, przez co gekon nie otrzymuje odpowiedniej porcji witamin.
Dojrzałym gekonom dajemy kilka owadów dziennie. Uważaj, żeby ich nie przekarmić, ale także żeby nie głodzić. Dobrze odżywiony gekon ma grubszy ogon. Oswojone jaszczurki zjadają pokarm z ręki. Czasem zdarza się, że gekon nie chce przyjmować pokarmu. Poznaje się to po tym, że w terrarium nie ubywa podawanych owadów oraz brak jest odchodów gekona. Czasem gekony same aplikują sobie kilkudniową głodówkę i jeżeli wcześniej były w dobrej kondycji, nie powinno im to zaszkodzić, a wręcz jest to niezbędne dla ich zdrowia. Jeżeli natomiast głodówka trwa więcej niż tydzień, staje się bardzo niepokojącym objawem. U gekonów świeżo wpuszczonych do nowego terrarium może to być następstwo zwykłego stresu, który na ogół mija po kilku dniach, po zaaklimatyzowaniu się, i wtedy gekony znów zaczynają jeść. Okres ten nie powinien jednak trwać dłużej niż około dwa tygodnie, gdyż inaczej mogą powstać w organizmie zwierzęcia nieodwracalne zmiany, zwłaszcza, gdy gekon był bardzo zabiedzony i w słabej kondycji.
Odchody gekonów powinny być zwięzłe i prawie bezzapachowe. Od czasu do czasu jaszczurka zrobi kupę trochę ciemniejszą, która będzie śmierdzieć. Jeżeli zdarzy się to raz, nie trzeba się przejmować. Jednak, gdy takie odchody będą się powtarzać, możliwe jest, że gekon się zatruł i procesy trawienne w organizmie zostały zachwiane. Wtedy zastosuj krótkotrwałą głodówkę. Nie dawaj gekonowi jedzenia przez ok. 6 dni. Jeśli odchody nadal będą nie takie, jakie powinny być, zgłoś się z gekonem do weterynarza.
Gekony lamparcie karmimy w podobny sposób, jak pozostałe jaszczurki drapieżne - czyli zapewniając im możliwie urozmaiconą dietę złożoną z bezkręgowców, uzupełnianą od czasu do czasu kręgowcem w postaci noworodka gryzonia.
Im bardziej urozmaiconą dietę stosujemy tym mniej witamin musimy podawać - część hodowców rezygnuje w ogóle z podawania mieszanki witamin w okresie letnim, gdyż dzikie owady uznawane są za najzdrowsze. Generalnie nie musimy podawać witamin częściej niż raz w tygodniu, natomiast wapń powinien być dla gekonów stale dostępny w postaci proszku w miseczce w terrarium, który zwierzęta będą sobie zlizywać. Możemy stosować witaminy dla gadów lub Vibovit. Jako wapń nadaje się dobrze starta sepia, a także niektóre rodzaje wapnia z apteki ( w żadnym wypadku musujące, lub smakowe ). Podobnie stale powinna być dostępna świeża woda do picia.
Najczęściej hodowane zwierzęta karmowe dla gekonów :
Świerszcze
czytaj więcej »
Karaczany
czytaj więcej »
Szarańcze
czytaj więcej »
Mączniki
czytaj więcej »
Ryby
czytaj więcej »
Skąposzczety
czytaj więcej »
Muchy
czytaj więcej »
Pokarm dla gekonów pochodzący z naturalnego środowiska :
Od wiosny do jesieni, można czerpać pokarm dla swoich gekonów ze środowiska naturalnego. Daje to możliwość dużego urozmaicenia diety swoich podopiecznych, a także odbudowania hodowli karmowych, które w okresie zimy zostały silnie wyeksploatowane. Karmienie gadów dzikimi owadami stwarza, niestety, ryzyko zarażenia ich pasożytami wewnętrznymi i przywleczenia do terrarium roztoczy. O ile można przed skarmieniem dokładnie obejrzeć podawane owady i sprawdzić czy są wolne od roztoczy, o tyle z pasożytami wewnętrznymi jest to niemożliwe, ponieważ na ogół występują w postaci mikroskopijnych cyst w ciele owada jako żywiciela pośredniego. Dlatego karmiąc gekony dzikimi owadami należy często kontrolować ich odchody, czy nie ma w nich śladów pasożytów, a najlepiej zapobiegawczo odrobaczyć (zawsze pod kontrolą lekarza weterynarii).
Ćmy
czytaj więcej »
Koniki polne
czytaj więcej »
Stonogi
czytaj więcej »
Karmiąc gekony dzikimi owadami, należy pamiętać, że nie można wyłapywać owadów w sadach, w których stosuje się opryski drzew pestycydami, gdyż zatrute owady mogą spowodować zachorowanie lub nawet śmierć gekonów. To samo dotyczy prusaków zbieranych w blokach mieszkalnych, jeżeli przeprowadzano w nich dezynsekcję.
Pod żadnym pozorem nie powinno się dawać gekonom pszczół, os czy innych tego typu owadów. Powinniśmy także wystrzegać się owadów koloru żółtego i czerwonego, ponieważ w przyrodzie kolory te oznaczają "jestem trujący lub niebezpieczny".
Witaminy i mikroelementy
Owady łapane w środowisku naturalnym zawierają więcej witamin i mikroelementów od tych hodowanych w insektariach. Związane jest to głównie z dietą "wolnych" owadów, a także z tym że dużo przebywają na słońcu. Dlatego karmiąc gekony owadami z własnej hodowli karmowej lub kupowanymi w sklepach, powinno uzupełniać się ich dietę witaminami i mikroelementami. W sklepach zoologicznych dostępnych jest kilka preparatów. Doskonałym jest VITAMIX REP czeskiej firmy Biofaktory. Witaminy najlepiej podawać "na owadach", czyli po prostu przed wpuszczeniem np. świerszczy do terrarium, posypujemy je witaminami. Może się zdarzyć, że nasze gekony nie będą chciały jeść takich wzbogaconych owadów. Musimy to po prostu przeczekać. Jak zgłodnieją to zjedzą. Jeżeli jednak odmowa przyjmowania pokarmu ze strony gekonów będzie trwała zbyt długo, powinniśmy dać sobie na jakiś czas spokój z witaminami i spróbować później lub kupić jakiś inny preparat. Niektórzy hodowcy twierdzą, że doskonałym rozwiązaniem jest dodawanie witamin do wody, jest to jednak sposób dość kontrowersyjny. Po pierwsze, niektóre witaminy w wodzie się utleniają i przez to tracą swą moc, a po drugie gekony tygrysie w większości wypadków piją wodę zlizując ją z kamieni i szyb. Jeżeli dodamy witaminy do wody, którą pryskamy terrarium, to po kilku dniach nie będzie ono wyglądało zbyt ładnie. Niektóre gekony nie od razu akceptują zmieniony smak owadów które im podamy z dodatkiem witamin, ale po 2-3 dniach powinny zacząć normalnie polować. Zresztą taki świerszcz, też nie będzie tych witamin nosił na sobie zbyt długo, po jakimś czasie się oczyści (miejmy nadzieję że niedokładnie).
Pokarmy zakazane
Nie należy podawać larw much (białych robaków), dżdżownic bez uprzedniego "przeczyszczenia" im przewodu pokarmowego, owadów posiadających żądła, łapanych na wolności zwierząt prawnie chronionych, łapanych na wolności ptaków i ssaków.
Przysmaki - podawać czy nie ?
Wiele jaszczurek, szczególnie tych preferujących pokarm mieszany uwielbia przeróżne ludzkie przysmaki: chleb, ser biały i żółty, dżem, jogurty, a nawet takie pokarmy jak wędliny czy słodycze. Zakochani w pupilkach właściciele chętnie podają im takie pokarmy w nadmiernych ilościach, co może prowadzić do tragedii po tygodniach, miesiącach lub latach: wyniszczenia narządów wewnętrznych, choroby i śmierci.
Czy należy całkowicie wykluczyć takie produkty? Moim zdaniem tak, ponieważ jaszczurki zupełnie nie są przystosowane do trawienia tego typu pokarmów - żyją z człowiekiem zbyt krótko by ich organizmy można było uznać za przystosowane do pożerania takich smakołyków. Pamiętajmy, ile lat musiało minąć zanim pies z mięsożercy stał się wszystkożercą... Najbardziej rozpowszechniony biały twaróg stał się już przyczyną niejednej legwaniej tragedii. Pamiętajmy, że pożeranie chleba czy żółtego serka nie jest jaszczurce do szczęścia potrzebne i najlepiej jej tego nie uczyć. Jeśli już upieramy się przy podawaniu ww. przysmaków niech będą to ilości minimalne. Trochę jogurtu czy skrawek sera raz na miesiąc jaszczurki nie zabije; te same produkty dominujące w diecie - najprawdopodobniej tak.
Należy jeszcze pamiętać, że nie można wykluczyć pewnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego na skutek zjedzenia ludzkiego pożywienia - a jaszczurka ani się nie poskarży, że kiepsko się czuje ani nie skojarzy tego ze zjedzonym pokarmem i następnym razem pożre go równie chętnie.
online : 1 użytkownik, dziś odwiedziło : 27 osób
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona krokos.net.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).
Pajacyk - Nakarm Głodne Dziecko
powered by scms © 2004 - 2024 design by sid