krokos.net.pl
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
29.03.2024
Marek, Wiktoryna, Zenon, Wiktoryn, Helmut, Eustachiusz, Ostap
dziś jest : 89 dzień roku wschód słońca o : 5:28 , zachód o : 18:11 koniec roku za : 276 dni
INFORMATYKA - WWW Design - Rady Nie Od Parady
Poniższy tekst jest próbą zawarcia w jednym miejscu poradnika do tworzenia stron w formie co można, a czego nie powinno się robić, lub wręcz jest niemile widziane. Oczywiście jest to "temat rzeka" którego wyczerpanie jest pewnie do końca niemożliwe, jednak w wielu miejscach w sieci można znaleźć podobne zestawienia, w jednych punktach podobne do siebie a w innych różniące się. Postanowiłem więc zestawić to co znalazłem w sieci i własne doświadczenia w jedno.
Edytuj teksty tak aby nie były zbyt monotonne. Przy długich tekstach pamiętaj, aby rozdzielać je co jakiś czas, gdziekolwiek to możliwe (większa czcionka, nagłówki, uwydatnienie ważniejszych zdań. Nie twórz niewyobrażalnie długich stron z tekstem, jeśli masz dużo tekstu lub danych to zastosuj np. odpowiednią paginację. Jeśli musisz już ostatecznie robić długie strony to dodaj np. spis treści (tzw. kotwice), a na dole strony scroller który po dotarciu do końca strony i kliknięciu automatycznie przewinie stronę do początku (ułatwia to życie potencjalnemu użytkownikowi i przyśpiesza wyszukiwanie).
Maksymalnie skracaj zamieszczane teksty na stronie. Bądź krytycznym korektorem wobec siebie, zanim jeszcze użytkownicy zobaczą ostateczną wersję tekstu. Zawsze jest łatwiej znieść krytykę wobec siebie samego, niż dowiedzieć się od innych co o nas i naszych "wypocinach" myślą.
Stosuj odpowiednią wielkość i krój fontów (dla mniej wtajemniczonych "czcionek"). Tak w ogóle to warto te dwa pojęcia rozróżniać, bo czcionka to nie jest to samo co font! Tu zdania i pomysły są różne (każdemu co innego się podoba). Ważne żeby zachować jakąś ciągłość i przejrzystość. Najczęściej stosowane są fonty: Arial, Verdana, Tahoma i Trebuchet. Ważne jest w każdym razie zeby używać popularnej czcionki (standardowej), bo często okazuje się w praktyce, że użytkownik może mieć sporo zabawy z odczytaniem krzaczków, lub prostokątów zamiast tekstu, ewentualnie zamiast naszego bajeranckiego tekstu zobaczy ... tekst w Arialu. Nie każdy przecież musi mieć te same fonty zainstalowane co my.
Staraj się pisać poprawnie językowo, lepiej wklej wcześniej tekst do np Word'a przed opublikowaniem i sprawdź blędy ortograficzne zanim go opublikujesz, bo czasem może to być bardzo przykre. Niestety strona z błędami w menu ... to już żenada i chyba nie wymaga żadnego komentarza dodatkowego.
Staraj się nie pisać wielkimi literami wyrazów, a już napewno całych zwrotów lub zdań. To nie jest ani kulturalne, ani dobrze widziane, nie mówiąc już o samym wyglądzie. Duże litery z reguły oznaczają wołanie o pomoc lub brak kultury (w zależności od sytuacji).
Linki nie powinny w tekscie wyrózniać się jakby były "z innej planety" ale jednocześnie muszą być dobrze widoczne. Metod na to jest całe mnostwo, wszystko zależy od inwencji twórczej autora (ważne żeby nie przesadzić).
Nie zostawiaj na stronie "martwych linków". Chodzi o to żeby nie zostawiać, bądź nie tworzyć linków do nieistniejących stron, stron nieaktualnych lub błądnych. Niestety też jest często denerwujące przekierowanie gdzieś, do czegoś czego nie ma.
Nie publikuj treści na stronach docelowych, które nie odpowiadają treści linków i opisów do nich prowadzących, oraz wszelkiego radzaju odsyłaczy. W ten sposób już na początku podpadasz ponieważ użytkownik jest zawiedziony, że strona nie zawiera treści, którą sugerował odnośnik (dalej już nie będzie szukał, pójdzie gdzie indziej).
Nigdy nie przeklinaj i nie używaj innych niecenzuralnych słów. To nie tylko zraża, ale też denerwuje i niezbyt dobrze świadczy o kulturze i wychowaniu autora danej strony. Jest stara zasada, że im ktoś więcej przeklina tym mniej ma do powiedzenia czegoś sensownego.
Dobieraj odpowiednie tła kolorystycznie. Jedną z rzeczy które wkurzają jest np biały tekst na jasnym tle (jak to czytać ?). Używaj w miarę jednolitego tła.
Ufff ... Temat oczywiście jest niewyczerpany, jak to często bywa, ale przynajmniej trochę mam nadzieję, że przybliżyłem zagadnienie.
online : 1 użytkownik, dziś odwiedziło : 86 osób
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona krokos.net.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).
Pomagam - Fundacja TVN
powered by scms © 2004 - 2024 design by sid