krokos.net.pl
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
18.04.2024
Apoloniusz, Bogusława, Gościsława, Alicja, Flawiusz, Bogusław
dziś jest : 109 dzień roku wschód słońca o : 5:46 , zachód o : 19:42 koniec roku za : 256 dni
INFORMATYKA - WWW Design - Rady Nie Od Parady
Poniższy tekst jest próbą zawarcia w jednym miejscu poradnika do tworzenia stron w formie co można, a czego nie powinno się robić, lub wręcz jest niemile widziane. Oczywiście jest to "temat rzeka" którego wyczerpanie jest pewnie do końca niemożliwe, jednak w wielu miejscach w sieci można znaleźć podobne zestawienia, w jednych punktach podobne do siebie a w innych różniące się. Postanowiłem więc zestawić to co znalazłem w sieci i własne doświadczenia w jedno.
Nie ustawiaj małych i źle dopasowujacych się obrazków jako tło, ponieważ mało że nie wygląda to estetycznie, to jeszcze niejednokrotnie wręcz idiotycznie.
Nie rób nie potrzebnych kontrastów kolorystycznych, chyba że to ma nadać określony charakter lub wrażenie. Ważne żeby dało się całość oglądać bez okularów przeciwsłonecznych. Kompletnym natomiast debilizmem (przynajmniej według mnie) jest dawanie mrugającego tła, zmieniającego się cyklicznie, itp. kretynizmów.
Nie przesadzaj z dodatkami typu ramki (to nie jest klepsydra na cmentarnej tablicy ogłoszeń) i jaskrawe kolory (dobre na znakach drogowych, i to nie zawsze).
Animowane i skaczące na wszystkie strony gif'y są dobre jako dodatek, urozmaicenie ale nigdy nia jako standard na stronie.
Kolorystyka a'la hawajska koszula to dobre na wczasy na egzotycznej wyspie i zdala od ludzi ale na stronie jest rzeczą niedopuszczalną. Staraj się też unikać zbyt jaskrawych i gryzących się kolorów. Oprócz tego, że gryzą w oczy to jeszcze skutecznie zniechęcają oglądajęcego (najczęściej po paru minutach ma dość).
Jeśli strona ma dużo elementów graficznych, to raczej niech nie będzie ona we Flashu. Mało komu chce się czekać na ładowanie się wszystkich (często zbędnych) animacji, tym bardziej przy wolnym łączu.
Pamiętaj, żeby obrazki na stronie WWW ważyły jak najmniej, wtedy strona będzie się stosunkowo szybko ładować i wszyscy będą zadowoleni, nie wspominając już o transferze danych (który czasem może cię zadziwić, jak zobaczysz statystyki).
Umieszczaj elementy graficzne odpowiedniej jakości i rozdzielczości stosownie do potrzeb (sztucznie rozciagnięta bitmapa w tle często bardziej zniechęca niż żenujący tekst). Korzystaj z takich formatów graficznych, które posiadają najlepszy współczynnik jakości względem objętości. Do zdjęć oraz skomplikowanych, wymagających grafik najlepszy jest JPG, w standardzie GIF zapisuj mało wymagające grafiki i elementy przeźroczyste strony oraz wszelkiego rodzaju animacje, można też stosować format PNG który jest nieco podobny do GIF, można w nim zapisać przeźroczystość, ale nie mozna animacji.
Umieszczając grafikę podawaj atrybuty width i height co nie da swobody interpretacji wielkości obrazów przez przeglądarkę, oraz alt i title co w razie ewentualnego braku obrazka zapobiegnie wyświetlaniu jedynie brzydkiego obramowania obrazka.
Pokaż się wyszukiwarkom i robotom internetowym. Starannie dobieraj odpowiednie słowa kluczowe, rób nagłówki i podsumowania. Wyszukiwarki to lubią bo ułatwia im to pracę (przetwarzanie danych na stronie), odwdzięczą ci się wysokim miejscem przy wyszukiwaniu. Pamiętaj że im lepsza pozycja w indeksie stron tym lepiej dla ciebie. Użytkownik szukając czegokolwiek w internecie przegląda z reguły pierwsze 5 - 7 podstron które się wyświetlą w wyszukiwarce, chyba że na czymś mu bardzo zależy wtedy około 10. Jeśli więc twoja strona będzie gdzieś daleko na indeksie wyszukiwarki ... resztę sam sobie dopowiedz.
Ufff ... Temat oczywiście jest niewyczerpany, jak to często bywa, ale przynajmniej trochę mam nadzieję, że przybliżyłem zagadnienie.
online : 1 użytkownik, dziś odwiedziło : 49 osób
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona krokos.net.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).
Pajacyk - Nakarm Głodne Dziecko
powered by scms © 2004 - 2024 design by sid