krokos.net.pl
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
06.12.2024
Dionizja, Leontyna, Mikołaj, Jarema, Emilian, Jarogniew
dziś jest : 341 dzień roku wschód słońca o : 7:26 , zachód o : 15:43 koniec roku za : 24 dni
CZTERY ŁAPY - GEKON LAMPARCI - O Mnie
Życie w naturze i w niewoli
DANE OPIS
Rozmiary gekony dorastają do około 30 cm, maksymalne wymiary ciała osiągają w 2-3 roku życia.
Waga ważą od 50 gram do 100 gram. Oczywiście są wyjątki (Giants) które ważą nawet do 150g
Długość życia Najczęściej żyją około 10 - 15 lat ale niektóre dożywają nawet do około 20 lat. W niewoli gekony lamparcie żyją z reguły kilkanaście lat, chociaż zdarza się,że dożywają nawet 25 lat (na ogół bardziej długowieczne są samce).
Pokarm pochodzenia zwierzęcego.
Dymorfizm płciowy widoczny
Aktywność głównie nocna, ale zdarza się że opuszczają swoje kryjówki także w ciągu dnia.
Terrarium około 60 x 50 x 40 cm - dla jednego gekona, im większa ilość osobników tym terrarium powinno być proporcjonalnie większe, jednak do budowy terrarium należy podejść też praktycznie.
Temperatura w terrarium średnio 25 - 30 °C w terrarium, około 35 - 40 °C w najcieplejszym miejscu, natomiast w nocy temperatura powinna być pokojowa. Nie wolno dopuścić ani do zbytniego przegrzania, ani ochłodzenia terrarium. Terrarium powinno być tak zbudowane aby nie było w nim przeciągów które są szkodliwe dla tak wrażliwego zwierzątka.
Wilgotność W dzień niska, około 40 - 50 % ( jest to wilgotność normalnego powietrza w dobrze wietrzonym pomieszczeniu ), może rosnąć wieczorem i w nocy
Terytorializm Gekon ten jest zwierzęciem silnie terytorialnym dlatego zabronione jest trzymanie 2 samców w jednym terrarium ponieważ będą one toczyły brutalne walki do póki jeden z samców nie zginie. Pojedynki zdarzają się również między samicami ale są one najczęściej krótko trwałe i nie tak brutalne jak u płci przeciwnej.
Stan prawny CITES: NIE, UE: NIE, Rejestracja: NIE
mapa_gekonik.gif
Na wolności gekon lamparci, nazywany jest także gekonem tygrysim lub gekonem indyjskim domowym, najlepiej więc jest posługiwać się jego łacińską nazwą ( Eublepharis macularius ). Zamieszkuje suche, skaliste i trawiaste obszary Azji ( głównie tereny Wschodniego Iranu, południowo-wschodni Afganistan, Pakistan i północno-zachodnie Indie ).
Należą one do tak zwanych "gekonów powiekowych" ( w odróżnieniu od innych gekonów ich oczy są wyposażone w ruchome powieki ), gekony te w odróżnieniu do innych jaszczurek śpią z zamkniętymi oczami. Nie mają przylg na kończynach, a paluszki zakończone są małymi pazurkami i nie potrafią tak jak na przykład gekony toke lub felsumy wspinać się po gładkich powierzchniach ( jeśli chcemy aby mogły wykorzystać ścianki swojego terrarium do wspinaczki, musimy im to ułatwić poprzez odpowiedni wystrój, np. sztuczne skałki, występy skalne, kamienie itp. ). Podstawowa barwa ciała jest żółto-szara z licznymi czarnymi bądź brunatnymi cętkami. Młode różnią się od dorosłych ubarwieniem. Świeżo wyklute gekony ubarwione są w poprzeczne, szerokie, brązowe pręgi. Z czasem pręgi te rozlewają się w drobne cętki. Ubarwienie charakterystyczne dla osobników dorosłych przybierają osiągnąwszy kilkanaście cm długości ciała. Łapki mają niezbyt długie o bardzo delikatnych palcach, budowa łapek wyraźnie wskazuje na naziemny tryb życia jaszczurki. Głowa jest dość duża, o wyjątkowo pięknych, nieco skośnych, ciemno zielonych oczach. Ciało pokryte jest licznymi drobnymi łuskami, na części grzbietowej występują również łuski większe ( guzełkowate ). Cechą charakterystyczną tego gatunku jest bardzo gruby ogon, który podzielony jest na wyraźne segmenty i służy zwierzęciu do magazynowania substancji odżywczych, które mogą być wykorzystane w czasie głodu. Gdy gekon utraci część ogona odrośnięty kawałek pozbawiony jest segmentowania i ma wyraźnie ciemniejszą barwę oraz jest krótszy. Dobrze odżywione gekony mają zawsze gruby ogon. U niektórych osobników wzdłuż grzbietu ciągnie się jasny pas bez cętkowania. Deseń zmienia się wraz z wiekiem gekonów. Młode mają duże, czarne plamy ułożone na żółtym tle, które z czasem "rozpadają się" na małe, czarne punkty równomiernie rozłożone na całym ciele. Brzuch jest jasno kremowy.
Gekon lamparci to jaszczurka naprawdę wyjątkowa, bijąca wśród terrarystów i hodowców rekordy popularności. Składa się na to niewątpliwa uroda tego zwierzęcia, niewielkie rozmiary, ( a co za tym idzie wymagania "lokalowe" ), łagodność i łatwość oswajania się, która przy dobrej opiece zamieszka w naszym domu na bardzo długie lata (zwykle jest to około kilkunastu lat). Jaszczurka jest całkowicie niegroźna, nie trzeba się więc obawiać aktów agresji z jej strony w stosunku do ciebie, jak i innych domowników. Stosunkowo bardzo łatwo się oswaja i jako jednego z nielicznych gekonów można bez obawy wziąć na rękę. Oswojony, zjada pokarm często wprost z dłoni ( nienależny z tym jednak przesadzać, by nie zatracił instynktu drapieżnika ). Zwierzęta dostępne w handlu pochodzą głównie z hodowli w niewoli, są stosunkowo niedrogie ( pomijając wyszukane odmiany barwne ) i raczej nie sprawiają większych kłopotów w utrzymaniu. Nic więc dziwnego, że gekon lamparci ma wielu wielbicieli i fascynatów zarówno wśród początkujących jak i bardziej zaawansowanych hobbistów. Jedyną wadą ( dla niektórych może to jednak być zaleta ) gekona lamparciego, jest jego nocny tryb życia, co sprawia, że przez większość dnia obserwujemy najczęściej niestety "puste" terrarium. Jest to więc bardzo dobre zwierzątko i ze wszech miar polecane dla osób przebywających większość dnia poza domem, które po powrocie zawsze znajdą chwilę by poobserwować swoich pupilów i zająć się nimi wieczorem. Wieczorem opuszcza swoją kryjówkę w celu poszukiwania pokarmu, którego z reguły nie atakuje gwałtownie, ale najpierw "śledzi", ostrożnie przybliżając się do ofiary. Atakuje bardzo niespodziewanie i bardzo widowiskowo.
Gekony lamparcie są zwierzętami stadnymi, o bardzo silnie zaznaczonym terytorializmie. W naturze żyją w stadach liczących od kilkunastu do niejednokrotnie kilkudziesięciu nawet osobników. Samce bronią swojego terytorium, przed zakusami konkurentów z olbrzymią determinacją i niezwykle agresywnie, dlatego też w terrarium, bez względu na jego wielkość, nie wolno trzymać więcej niż jednego samca ( dla ich własnego dobra, gdyż będą podobnie jak w naturze konkurowały ze sobą o terytorium co nieuchronnie doprowadzi do walk między nimi ). Co ciekawe w stadach składających się z samych samic, największa (najbardziej agresywna) z nich, często przejmuje rolę samca, okazując swoją dominację innym samicom, zajmuje najlepsze kryjówki i odgania (często w dosyć brutalny sposób) pozostałe osobniki od pokarmu.
Jednak mimo, że gekon nie wymaga wiele czasu i zachodu, z racji swojego długiego życia nie nadaje się dla osób, które szybko nudzą się posiadanym zwierzęciem i nie mają czasu się nim zająć. Przede wszystkim zastanówmy się dobrze, czy codziennie przez kilkanaście lat, będziemy mieć chęci : by gekona nakarmić, zmienić mu wodę na świeżą, posprzątać terrarium, dbać aby zawsze działało ogrzewanie i oświetlenie (temperatura i wilgotność nie muszą być stałe, ale ważne aby nie było dużych rozbieżności i "skoków" temperatury). "Raz na jakiś czas" warto też znaleźć chwilę, by dokładnie obejrzeć podopiecznego i skontrolować jego stan zdrowia, wygląd, zachowanie. Pamiętaj, że większość czasu, gdy będziesz mieć okazję obserwować swego małego podopiecznego - gekona, będzie on spał lub wylegiwał się ( gady prowadzą "raczej" dość leniwy tryb życia ), a to dodatkowo jest zwierzę o aktywności nocnej. Jeśli więc jesteś osobą odpowiedzialną i systematyczną, i z biegiem czasu przywiązujesz się do swoich zwierząt, a nie nudzisz nimi po jakimś czasie - nic nie stoi na przeszkodzie aby to wspaniałe zwierzątko stało się twoim przyjacielem i zamieszkało z tobą w domu.
Rozmnażanie gekonów.
Dojrzałość płciowa :
Tak jak u wielu innych gadów osiągnięcie dojrzałości płciowej, wiąże się u gekonów lamparcich z przekroczeniem pewnego progu masy ciała. Powszechnie przyjmuje się, że gotowe do rozrodu są osobniki o wadze powyżej 40 - 45 gramów. Z reguły gekony mierzą wtedy około 17 - 18 cm. Maksymalną wielkość gekony osiągają dopiero w 2 - 3 roku życia - dorastają do 25 cm (licząc z ogonem) i ważą przeciętnie od 60 do 100 gramów. Wśród gekonów zdarzają się niekiedy prawdziwe giganty - guru amerykańskich hodowców Ron Tremper wyhodował osobniki ważące ponad ćwierć kilo !!!
UWAGA !!! Nie oznacza to bynajmniej, że mniejsze samice nie się zdolne do składania jaj, mimo to nie należy dopuszczać do nich samca. Składanie jaj może okazać się dla za małej samicy i jej wciąż rosnącego układu kostnego zbyt dużym obciążeniem i skończyć krzywicą, lub w skrajnych przypadkach śmiercią.
Płodność :
Największą aktywność płciową samce przejawiają na początku wiosny, w okresie od stycznia do marca po wybudzeniu z zimowania. Płodność samic zależy od ich wieku. W drugim roku życia samice składają przeciętnie do 4 miotów jaj. Szczyt płodności osiągają w czwartym roku życia, a ostatnie jaja składają w wieku 11 lat.
1 rok życia - 0 jaj, 2 rok życia - 8 jaj, 3 rok życia - 12 jaj, 4 rok życia - 16 jaj, 5 rok życia - 14 jaj, 6 i 7 rok życia - 10 jaj, 8 rok życia - 8 jaj, 9 rok życia - 6 jaj, 10 i 11 rok życia - 4 jaja, 12 rok życia - 0 jaj.
Trzeba jednak pamiętać, że przytoczone powyżej dane odnoszą się do samic trzymanych w optymalnych warunkach w hodowlach nastawionych na rozmnażanie gekonów. W warunkach domowych tego typu płodności raczej nie powinniśmy się spodziewać. Poza tym warto pamiętać, że mocno eksploatowane samice, składające tak duże ilości jaj, żyją zdecydowanie krócej.
Według niektórych hodowców korzystnie na płodność wpływa 4 - 8 tygodniowe zimowanie w temperaturze 12 - 15 °C. W okresie tym ograniczamy karmienie - lub nie karmimy zwierząt wcale, i skracamy okres oświetlenia, do około 8 godzin. Następnie na przestrzeni 1 - 2 tygodni stopniowo wydłużamy dzień i podnosimy temperaturę. Zabieg ten korzystnie wpływa na płodność gekonów, nie jest jednak niezbędny dla uzyskania potomstwa. Najlepiej przeprowadzać go w okresie od grudnia do lutego. Zimujemy tylko osobniki w dobrej kondycji, silne z pokaźnym zapasem tkanki tłuszczowej. Pierwsze zimowanie przeprowadzamy nie wcześniej niż w 2 roku życia gekonów.
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie zimowania, nie wiemy jak to zrobić i nie mamy pewności, czy nasze gekony są w dobrej kondycji - nie zimujmy ich na siłę. W takim wypadku zdecydowanie warto zasięgnąć rady doświadczonych hodowców. Nieumiejętne wprowadzanie i wyprowadzanie z zimowania może poważnie zaszkodzić zwierzętom !!!
Rozmnażanie i składanie jaj
Do kopulacji dochodzi najczęściej wieczorem lub w nocy. Samiec wyczuwa gotową samicę dzięki wydzielanym przez nią feromonom. Upatrzywszy sobie partnerkę staje na wyprostowanych nogach i zaczyna gwałtownie machać na nią ogonem, uderzając nim o podłoże. Po chwili podbiega do samicy, chwyta ją szczękami za grzbiet, przydusza do podłoża, wchodzi na nią i wprowadza półprącie do jej kloaki, cały czas przytrzymując grzbiet samicy szczękami. Kopulacja trwa od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. W czasie kopulacji samiec okazuje swą dominację kąsając samicę w grzbiet i głowę (często bardzo brutalnie). Często kopuluje z jedną samica po kilka razy - jest to jedna z przyczyn, dla których należy trzymać samce z haremami przynajmniej 3-4 samic. Pojedynczą partnerkę samce potrafią zamęczyć na śmierć swoimi zalotami. Samice mogą przechowywać spermę przez kilkanaście miesięcy, 2-3 kopulacje wystarczają więc, by przez cały sezon składały zapłodnione jaja.
Z reguły samice składają jaja mniej więcej 4-5 tygodni po kopulacji. Zdarza się, że pierwsze jaja składane przez samicę są nie zapłodnione, dotyczy to zwłaszcza młodych samic. Samica składa jaja w miotach po 2. Zdarza się, że młode (oraz stare) samice składają pojedyncze jaja. Do złożenia jaj samica wybiera ustronne miejsce, najczęściej o wilgotnym podłożu. Kiedy widzimy, że samica nerwowo chodzi po terrarium szukając miejsca do złożenia jaj, możemy wstawić do terrarium pojemnik ze zwliżonym Vermiculitem, lub wilgotnym piaskiem. Na ogół po złożeniu jaj samica zakopuje je grubą warstwą podłoża. Jaj nie powinno się zostawić w terrarium z dorosłymi - szanse na to, że wyklują się młode są zerowe, przy panującej w terrarium wilgotnosci jaja złożone poza pudełkiem z wilgotnym substratem natychmiast zaschną, a w pudełku mogą zostac zgniecione lub przekręcone.
Inkubacja jaj
Świeżo zniesione jaja przenosimy do inkubatora, dokładnie w tej pozycji w jakiej zostały zniesione. Aby zachować właściwą pozycję jaj można zaznaczyć wodoodpornym markerem ich górę.
Uwaga: jaj nie wolno pod żadnym pozorem obracać - grozi to utopieniem zarodka !!!
Jaja umieszczamy w lekko zwilżonym Vermiculicie lub Perlicie (suchy Vermiculit mieszamy z wodą w stosunku wagowym 3:2 - można też zalać go wodą i mocno odcisnąć), tak by były zagłębione w substracie mniej więcej do połowy. Nie zagrzebujemy ich. Stanowczo odradzamy stosowanie innych podłóż, zwłaszcza opartych o substrat pochodzenia organicznego (torf włókno, kokosowe itp.). Vermiculit jest dostępny w większości dobrych sklepów terrarystycznych i w sprzedaży wysyłkowej i od wielu lat sprawdza się w tysiącach hodowli na całym świecie. Czas inkubacji zależy od temperatury i waha się od 30 (w temperaturze 32,5 °C) do 107 (w temperaturze 24,0 °C) dni. Temperatura 24 ° C jest temperaturą progową, jej obniżenie powoduje obumarcie zarodka. Temperatury powyżej 32,5 °C są również niebezpieczne dla życia zarodka. W temperaturze 28 °C inkubacja trwa około 50 - 55 dni. Od temperatury inkubacji zależy płeć gekona. Termiczna determinacja płci ma związek z syntezą testosteronu i wpływem jego stężenia na ekspresję genów i rozwój zarodka. Do określenia płci dochodzi w ciągu 2 pierwszych tygodni inkubacji. Badania naukowe potwierdziły, że z jaj inkubowanych przez pierwsze dwa tygodnie w temperaturze 26 - 27 °C klują się głównie samice, w przedziale 29 - 31 °C proporcje płci wynoszą mniej więcej 1:1, a w temperaturach powyżej 31 °C, klują się niemal wyłącznie samce. Jeżeli chcemy otrzymać samce należy inkubować jaja przez pierwsze dwa tygodnie w temperaturze 31 °C, a następnie obniżyć temperaturę inkubacji o 1 - 2 °C zmniejszający tym samym ryzyko przegrzania zarodków. Jeżeli chcemy otrzymać samice powinniśmy inkubować jaja w temperaturze 26 °C przez dwa tygodnie, a następnie podwyższyć temperaturę o 2-3 °C aby przyspieszyć rozwój zarodków. Co więcej dowiedziono również, że temperatura inkubacji ma wpływ na intensywność ubarwienia gekonów. W skórze młodych wyklutych z jaj inkubowanych w wyższej temperaturze jest zdecydowanie mniej ciemnego barwnika - melaniny.
Co ciekawe z jaj inkubowanych w temperaturze powyżej 32 °C klują się samice - zwane przez hodowców "gorącymi" (ang. hot females). Mają one wszystkie cechy fenotypowe samic, są jednak bezpłodne i cechują się niezwykle agresywnym usposobieniem.
Prawidłowo rozwijające się, inkubowane w odpowiedniej wilgotności jaja, z upływem czasu robią się pękate i nieco rosną. Po 1-2 tygodniach inkubacji możemy sprawdzić czy jaja są zapłodnione podświetlając je od tyłu latarką. W zapłodnionych jajach widać rozwijający się układ krwionośny.
Uwaga: należy robić to bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić skorupki i nie przekręcić jaja.
Na kilka dni przed wykluciem jaja mogą zacząć się zapadać. Nie należy się tym przejmować. Jeżeli jaja zapadają się wcześniej, mimo iż w inkubatorze panuje wysoka wilgotność, prawdopodobnie są nie zapłodnione.
Wykluwanie się i odchów młodych
Klucie się gekona trwa najczęściej kilka godzin. Na powierzchni (często zapadniętego) jaja pojawia się mała bruzdka. Jajo zaczyna w tym miejscu pękać i, po kilku godzinach wychodzi z niego, mierzący 7 - 8 cm (z ogonem) gekon. Młode są niezwykle żwawe i ruchliwe. Spłoszone reagują syczeniem lub piskiem. Po kilkunastu godzinach od wyklucia, kiedy już całkowicie zresorbują woreczek żółtkowy, młode przenosimy z inkubatora do terrarium lub plastikowego pojemnika o wymiarach 20 x 30 cm (jeśli zamierzamy trzymać je pojedynczo) lub większego zbiornika, jeśli chcemy trzymać kilka gekonów. Jako podłoże początkowo wykorzystujemy ręczniki papierowe, po około 3 - 4 tygodniach możemy zacząć przyzwyczajać gekony do piasku lub innego podłoża. Przez pierwsze 2 - 3 tygodnie w terrarium powinna panować podwyższona wilgotność (nawet rzędu 80%). W terrarium powinno znajdować się schronienie (np odwrócona doniczka, skorupa orzecha kokosowego itp.) miseczka z wodą i miseczka z pokruszoną sepią (lub innym źródłem naturalnego wapnia). Na ogół młode zaczynają żerować dopiero po kilku dniach od wyklucia, z reguły po zrzuceniu wylinki. Podwyższona wilgotność w terrarium pozwala uniknąć kłopotów ze zrzucaniem wylinki. Młode karmimy codziennie - małymi świerszczami, karaczanami lub molami woskowymi. Pokarm za każdym razem posypujemy preparatem witaminowym. Z reguły młode mają niesamowity apetyt, potrafią zjeść nawet kilka świerszczy dziennie. Obficie karmione niezwykle szybko rosną. Wagę 45 gramów są w stanie osiągnąć w ciągu 10 miesięcy od wyklucia. Dlatego niezwykle ważne jest podawanie suplementów witaminowych i wapnia. Co 2 - 3 tygodnie możemy zrobić gekonom kilkudniową głodówkę.
Uwaga: nie należy karmić młodych larwami much (pinki) i moli woskowych, które mogą spowodować perforację jelita, ani larwami drewnojadów, których twarde chitynowe pancerzyki mogą zaczopować układ pokarmowy !!! Jezeli karmimy młode mącznikami należy podawać tylko białe larwy, świeżo po wylince.
Młode możemy trzymać osobno (wielu hodowców zaleca ten właśnie sposób). Wtedy łatwiej jest nam kontrolować ilość podawanego pokarmu i monitorować wzrost gekona. Jeżeli decydujemy się na trzymanie w zbiorczych terrariach, musimy pamiętać o oddzielaniu osobników znacznie odstających wielkością od reszty. Mniejsze, wobec silniejszej konkurencji nie radzą sobie ze zdobywaniem pokarmu, większe terroryzują pozostałe, odbierając im pokarm. Z pewnością należy rozdzielać samce - nawet 11 - 12 centymetrowe mimo iż jeszcze niedojrzałe, wykazują niezwykle silne instynkty terytorialne i przejawiają wobec siebie agresję.
online : 1 użytkownik, dziś odwiedziło : 28 osób
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona krokos.net.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).
Szlachetna Paczka
powered by scms © 2004 - 2024 design by sid