krokos.net.pl
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
21.06.2024
Alicja, Alojzy, Rudolf, Albaniusz, Marta, Teodor, Rudolfa
dziś jest : 173 dzień roku wschód słońca o : 4:34 , zachód o : 20:57 koniec roku za : 192 dni
INFORMATYKA - Systemy Operacyjne - Budowa Systemu Komputerowego
SPRZĘT BIOS PROGRAMY (STERUJĄCE) OBSŁUGI + STEROWNIKI SYSTEM OPERACYJNY APLIKACJE
Komputer zbudowany jest z wielu współdziałających ze sobą elementów i zespołów, do najważniejszych należą:
 • Procesor - ( układ krzemowy ), zadaniem którego jest wykonywanie poleceń na podstawie instrukcji otrzymanych od programów. Steruje on pracą całego systemu i przetwarza dane. Procesor komputera składa się głównie z dwóch elementów : modułu sterującego ( nadzorującego pracę samego procesora ) i modułu arytmetyczno - logicznego ( wykonującego instrukcje pochodzące z programu komputerowego na danych pobranych z pamięci operacyjnej ). W procesorze znajduje się bardzo ważny element jakim jest rejestr.

 • blokprocesora.gif
  OZNACZENIA :
  RAM (Random Acces Memory) - pamięć operacyjna
  BU (Bus Unit) - układ zarządzający magistralami
  AU (Addresing Unit) - układ obliczania adresu połączony z
  MMU (Memory Management Unit) układem zarządzania pamięcią
  IU (Instruction Unit) - dekoder instrukcji
  EU (Execution Unit) -moduł wykonawczy zawiera
  ALU (Aritmetic-Logic Unit) jednostkę arytmetyczno-logiczną
  FPU (Floating Point Unit) jednostkę zmiennoprzecinkową


 • Płyta główna - jest to podstawowy podzespół, dzięki któremu możliwe jest fizyczne połączenie różnych podzespołów elektronicznych w komputerze. Na płycie głównej znajduje się min. gniazdo mikroprocesora, gniazda rozszerzające, złącza do modułów pamięci, gniazda do podłączenia dysków i napędów CD / DVD, porty, oraz pamięc ROM.
 • blokplyta.gif
 • Pamięci - pamięc wewnętrzna ROM ( Read Only Memory ), dane i programy są w niej zapisane na stałe bez możliwości skasowania metodami ogólnie dostępnymi z poziomu oprogramowania danego komputera. Znajdują się tu podstawowe instrukcje wykonywane zaraz po włączeniu komputera. Pamięc zewnętrzna RAM, jest to pamięc o dostępie swobodnym, w której przechowywane są podczas pracy komputera bieżące dane i instrukcje. Pamięc ta ulega całkowitemu skasowaniu po wyłączeniu komputera.
 • Pamięci zewnętrzne i napędy - HD, FDD, ZIP, CD, DVD, Pendrivy
 • Karty rozszerzeń - karta grafiki, karta dzwiękowa, karta sieciowa, karta TV, karta Video, karty specjalistyczne ( np. pomiarowe i sterujące ).
 • Magistrale i porty - umożliwiają wzajemne komunikowanie się poszczególnych elementów systemu.
 • Urządzenia peryferyjne - monitor, klawiatura, myszka, skaner, drukarka, plotter.
BIOS - zestaw instrukcji wykonywanych przez procesor bezpośrednio po uruchomieniu komputera. Instrukcje te znajdują się w pamięci ROM umieszczonej na płycie głównej. Wykonanie tych instrukcji zwykle skutkuje zainicjowaniem pracy urządzeń i uruchomieniu programu ładującego system operacyjny.
System Operacyjny - jest to program który działa jako swoisty "pośrednik" pomiędzy użytkownikiem komputera a sprzętem komputerowym. Jego zadaniem jest stworzenie środowiska w którym użytkownik może wykonywac pracę na komputerze, (uruchamiac programy i korzystac z możliwości urządzeń peryferyjnych podłączonych do komputera).
Programy obsługi - są to programy stworzone do indywidualnego sterowania konkretnym urządzeniem i pośredniczą między systemem operacyjnym a sprzętem ( zarządzają pracą ).
Rodzaje oprogramowania :
 • oprogramowanie systemowe ( podstawowe )
 • narzędziowe ( usprawnia bądz konfiguruje system )
 • użytkowe ( wszelkiego rodzaju aplikacje )
online : 1 użytkownik, dziś odwiedziło : 9 osób
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona krokos.net.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).
Pomagam - Fundacja TVN
powered by scms © 2004 - 2024 design by sid