krokos.net.pl
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
21.06.2024
Alicja, Alojzy, Rudolf, Albaniusz, Marta, Teodor, Rudolfa
dziś jest : 173 dzień roku wschód słońca o : 4:34 , zachód o : 20:57 koniec roku za : 192 dni
INFORMATYKA - Systemy Operacyjne - Licencje I Ich Rodzaje
Licencja - jest to regulacja prawnazawierająca zasady korzystania z programu przez nabywcę. Licencja określa również czy program dany może by używany tylko na jednym komputerze ( licencja jednostanowiskowa ), czy na wielu komputerach ( licencja wielostanowiskowa ). Dzięki licencji użytkownik uzyskuje dostęp do dokumentacji programu, pomocy, wsparcia technicznego, poradnictwa oraz możliwości aktualizacji wersji.
Rodzaje licencji:
  • Freeware - Licencja bezpłatna, bez ograniczeń, należy jednak pamięta, że muszą zosta zachowane wszelkie prawa autorskie ich twórców.
  • Shareware - Licencją objęty jest program z którego można korzysta bezpłatnie tylko w okresie jego testowania. Do najpopularniejszych licencji tego typu należą : "trialware" ( określona liczba uruchomień ), "demo" ( działa do pewnego momentu, lub nie są dostępne niektóre funkcje ).
  • Open Source - Istotą tej licencji jest swobodne i nieodpłatne rozpowszechnianie programów komputerowych wraz z ich kodem źródłowym. Do tego typu licencji należy licencja "GNU GPL" - w ramach której programy są rozpowszechniane z pełnym kodem źródłowym, programy te mogą byc wykorzystywane zarówno do celów osobistych jak i komercyjnych. Innym rodzajem jest licencja "BSD" - określa rozpowszechnianie programów wraz z ich kodem źródłowym, lecz w tym przypadku istnieje możliwośc sprzedaży programów powstałych na bazie programu z licencją BSD bez konieczności udostępniania kodu źródłowego.
  • Public Domain - Licencja obejmuje programy bezpłatne, programy te mogą byc używane bez ograniczeń jako składniki innych aplikacji lub systemów.
  • Adware - Licencja bezpłatna, za której użytkowanie autor czerpie zyski poprzez umieszczanie w programie różnego rodzaju reklam lub banerów reklamowych.
  • OEM - Oprogramowanie z tą licencją jest legalne wyłącznie z danym sprzętem. Pod żadnym pozerem nie wolno tworzyc kopii zapasowej tego oprogramowania, oraz używac go na innym niż towarzyszący sprzęcie.
  • BOX - Płatna licencja która daje bezterminowe prawo do użytku danego programu, sprzedawana jest w "paczce" łącznie z podręcznikami i nośnikiem instalacyjnym.
  • Postcardware - Licencja typu freeware lub shareware, w zamian za możliwośc użytkowania programu autor oczekuje przesłania mu kartki pocztowej, podobnym rodzajem jest licencja emailware.
  • Donationware - W zamian za możliwośc użytkowania autor prosi użytkownika o symboliczną ( nie określoną konkretnie ) wpłatę finansową. Jest to rodzaj licencji othereware.
online : 1 użytkownik, dziś odwiedziło : 5 osób
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona krokos.net.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).
Pomagam - Fundacja TVN
powered by scms © 2004 - 2024 design by sid