krokos.net.pl
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
21.07.2024
Daniela, Wawrzyniec, Wiktor, Daniel, Dalida, Laurencjusz
dziś jest : 203 dzień roku wschód słońca o : 4:58 , zachód o : 20:42 koniec roku za : 162 dni
INFORMATYKA - WWW Design - Rady Nie Od Parady
Poniższy tekst jest próbą zawarcia w jednym miejscu poradnika do tworzenia stron w formie co można, a czego nie powinno się robić, lub wręcz jest niemile widziane. Oczywiście jest to "temat rzeka" którego wyczerpanie jest pewnie do końca niemożliwe, jednak w wielu miejscach w sieci można znaleźć podobne zestawienia, w jednych punktach podobne do siebie a w innych różniące się. Postanowiłem więc zestawić to co znalazłem w sieci i własne doświadczenia w jedno.
Ukierunkowanie strony na użytkownika. Nie rób strony o wszystkim, bo z reguły wcześniej czy później wychodzi, że jest ona ... o niczym. "Mydło i powidło" jest dobre w supermarkecie, ale nie na stronie. Nie myśl o grupie docelowej użytkowników w kategorii ogółu. Pisz teksty tak, aby przemawiały do konkretnej osoby (jako jednostki), która ogląda twoją stronę. Budując jednak stronę dla określonej społeczności staraj się od początku wytworzyć określony styl, zasady, klimat i atmosferę, inaczej wcześniej czy później strona straci swoją osobowość.
Staraj się aby strona była jak najbardziej spójna i przejrzysta, przystępna dla potencjalnego każdego użytkownika (w miarę możliwości o ile się da niezależnie od wieku). Strona musi być sensowna i poukładana, chaotyczność na stronie ... to początek jej końca.
Pokaż w pierwszej kolejności stronę znajomym, niech wyrażą swoją opinię na jej temat. Pomyśl nad każdym pomysłem, sugestią, ale nie bądz jednocześnie za bardzo uległy (zawsze najlepszym rozwiazaniem jest kompromis całości).
Jeżeli chcesz szybko i skutecznie pozbyć się użytkowników to poprostu przestań aktualizować swoją stronę. Często staraj się aktualizować stronę. Nie wystarczy raz umieścić strony w sieci i "kłopot" z głowy. Chyba że o to ci chodziło, ale niestety takich stron jest multum, więc niezaśmiecaj jeszcze bardziej (to nieekologiczne).
Jak nie musisz to raczej nie zmuszaj użytkowników do rejestracji / logowania. Jeśli jednak jest to niezbędne to postaraj się zagwarantować im autologowanie na stronie.
Jeśli wymagasz podania jakichkolwiek informacji to wymagaj tylko podania tych informacji, które są niezbędnym minimum do ukończenia jakiegoś procesu (rejestracji, logowania, konsultacji, kontaktu, itp).Pamiętaj o zasadzie że, im więcej pól w formularzu tym mniejsza szansa na ukończenie wypełniania. Jeśli potrzebujesz więcej informacji dodatkowych od użytkownika, poproś go o nie później, np. cyklicznie w przyszłości, w odpowiedniej formie.
Podawaj wyraźne informacje o autorze strony, dobrze jeśli jest z nim sensowny kontakt (np. email, formularz kontaktowy, itp.).
Nie dodawaj bez sensu na stronę czatu lub forum jeżeli nie masz na stronie odpowiedniej ilości gości, chyba że będziesz pisał sam ze sobą (ale to się raczej już kwalifikuje bardziej do leczenia).
Postaraj się o jakąś w miarę latwą i krótką nazwę domeny łatwo zapadającą w pamięć użytkownikowi na przyszłość.
Nie rób stron po spożyciu dużych ilości alkoholu lub prochów bo efekty na trzeźwo mogą często bardzzzzzo zadziwić (nie tylko ciebie).
Ufff ... Temat oczywiście jest niewyczerpany, jak to często bywa, ale przynajmniej trochę mam nadzieję, że przybliżyłem zagadnienie.
online : 1 użytkownik, dziś odwiedziło : 29 osób
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona krokos.net.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).
Pomagam - Fundacja TVN
powered by scms © 2004 - 2024 design by sid