Poniższy tekst jest próbą zawarcia w jednym miejscu poradnika do tworzenia stron w formie co można, a czego nie powinno się robić, lub wręcz jest niemile widziane. Oczywiście jest to "temat rzeka" którego wyczerpanie jest pewnie do końca niemożliwe, jednak w wielu miejscach w sieci można znaleźć podobne zestawienia, w jednych punktach podobne do siebie a w innych różniące się. Postanowiłem więc zestawić to co znalazłem w sieci i własne doświadczenia w jedno.
Nie rób strony, która się długo będzie ładować (dużo waży) i zawiera niepotrzebne "wodotryski" i "bajery", takie strony nie tylko niepotrzebnie rozprzaszają ale co najważniejsze, zżerają cenny czas potencjalnego użytkownika (a to mu się nie spodoba). Po za tym wcześniej czy później zaczną się niemiłosiernie "mulić".
Pamiętaj żeby strona wygldała ładnie i normalnie zarówno w rozdzielczości 1024x768 (i wyższej) jak i w 800x600, nie każdy ma taki monitor jak ty i używa tej samej rozdzielczości. Jeśli chodzi o dopasowanie strony do rozdzielczości, to albo powinno się zrobić szerokość na 100%, albo dopasować do 800x600 (pamiętając jednakże o odjęciu szerokości paska przewijania), gdyż osobom z taką rozdzielczością nic nie będzie wtedy przeszkadzać, natomiast użytkownicy z wyższą rozdzielczością po prostu zobaczą wyśrodkowaną stronę i tyle. W odwrotnym przypadku osoby z wyższą nie będą miały na co narzekać, a z niższą niestety będą zmuszone dosłownie co chwilę przewijać stronę (co doprowadza niejednokrotnie do szału i szybko zniechęca).
Staraj się aby ogólny interfejs strony, w tym menu działały na wszystkich komputerach (niezależnie od systemu i przeglądarki), a nie tylko na twoim.
Sprawdzaj jak strona wyglada i "zachowuje się" pod różnymi przeglądarkami, nie tylko pod np Internet Explorer. IE jest często bardziej tolerancyjną przeglądarką na błędy w kodzie strony niz FireFox albo Opera. Strona poprawnie napisana powinna wyglądać niemal identycznie w różnych przeglądarkach, pamiętaj że wymienione przeglądarki są jedynie najpopularniejszymi, są ... też inne.
Nigdy nie umieszczaj irytujących komunikatów typu, że strona jest dostosowana tylko pod IE albo ... działa pod wszystkimi przeglądarkami oprócz IE (w sieci jest tego niestety całą masa). To tak jakbyś napisał stronę dla użytkowników używających tylko daną przeglądarkę, a reszta niech ... spada. Umieszczanie buttonów typu np. "pobierz FireFoxa" też jest bez sensu (co to ma niby dać ?).
Opanuj najpierw choćby podstawy HTML'a i CSS'a a dopiero wtedy startuj z pisaniem poważniejszych stron. O PHP na początku zapomnij, bo to już inna bajka. Nikt nie lubi nieoczekiwanych błędów na stronie, wyskakujących w najmniej oczekiwanym momencie, a tym bardziej błędów których do końca nie rozumiemy i niepotrafimy zidentyfikować.
Jeśli będzisz chciał w ogóle kiedyś używać PHP lub CGI w swoich stronach WWW to musisz najpierw dobrze poznać HTML'a, inaczej się nie da. Jak byś nie zaczynał to i tak tego nie przeskoczysz, to mniej więcej tak jakbyś chciał w jakimś języku pisać zdania nie znając słów.
Raczej nie rób całej strony we Flashu (a już przenigdy w postaci jednego pliku), sporo użytkowników tego nie lubi. Takie strony na ogół są dość ładne i efektowne, ale ciekawych treści nie mają prawie żadnych.
Nie nadużywaj Java Scriptu, szczególnie w nawigacji i menu (często coś fajnie wygląda, ale jeśli użytkownik będzie miał wyłączony Java Script to nie uzyska ani wyglądu ani nic nie będzie działało). Dobrze jak strona ma jakąś alternatywę dla skryptów Java Script. Można też dodać wyświetlany gdzieś komunikat w wypadku gdy użytkownik będzie miał wyłączony Java Script.
Pamiętaj koniecznie o ustawieniu odpowiedniego kodowania strony. Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest uniwersalne (UTF-8), zawsze w przyszłości można dowolnie przetwarzać dane. Fakt, że u ciebie przypadkiem strona wyświetla się przypadkowo, nie musi oznaczać, że tak będzie u innych.
Ufff ... Temat oczywiście jest niewyczerpany, jak to często bywa, ale przynajmniej trochę mam nadzieję, że przybliżyłem zagadnienie.
online : 1 użytkownik, dziś odwiedziło : 27 osób
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona krokos.net.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).