krokos.net.pl
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
27.02.2024
Gagriela, Liwia, Leonard, Anastazja, Damian, Gabriel, Sierosław
dziś jest : 58 dzień roku wschód słońca o : 6:34 , zachód o : 17:21 koniec roku za : 307 dni
INFORMATYKA - WWW Design - Rady Nie Od Parady
Poniższy tekst jest próbą zawarcia w jednym miejscu poradnika do tworzenia stron w formie co można, a czego nie powinno się robić, lub wręcz jest niemile widziane. Oczywiście jest to "temat rzeka" którego wyczerpanie jest pewnie do końca niemożliwe, jednak w wielu miejscach w sieci można znaleźć podobne zestawienia, w jednych punktach podobne do siebie a w innych różniące się. Postanowiłem więc zestawić to co znalazłem w sieci i własne doświadczenia w jedno.
Staraj się nie używać przestarzałych poleceń HTML'a (np. BGCOLOR, CENTER). Użytkownikom to co prawda nie przeszkadza, ale lada moment spostrzeżesz się, że niedługo nowe wersje przeglądarek sobie z nimi nie poradzą, a wtedy ... hmmm ... (przerobienie strony jest nie tylko czasochłonne, niekiedy wręcz bardziej opłaca się napisać od nowa, niż babrać się).
Nie używaj elementów Flash do kluczowych elementów nawigacji jak menu. Wiele osób nie ma go zainstalowanego lub zaktualizowanego. Jeżeli już się jednak upierasz przy Flash to przynajmniej umieść jakąś alternatywę dla tych elementów.
Staraj się pisać strony zgodnie ze standardami, unikaj błędów (wszelkiego rodzaju, bo nie wiesz kiedy cię zgubią) i staraj się stosować raczej zewnętrzny (łatwo modyfikowalny i elastyczny) CSS.
Unikaj kopiowania indexu i dawania odnośników do niego, przeszkadza to znacznie indeksowaniu przez wyszukiwarki. Stosuj jeden plik index a podstrony opieraj na plikach typu php (i funkcji include, require).
Jeżeli jakiś element layoutu strony da się zrobić w CSS to zrób to, nawet gdybyć musiał nad tym siedzieć miesiąc i myśleć to i tak tylko na dobre to wyjdzie. Po pierwsze po co zbędnie nabijać transfer zbędnymi obrazkami, a po drugie po co masz się zdziwić nieoczekiwanymi efektami.
Nie rozpraszaj użytkownika zbędnymi duperelami typu reklamy, banery szczególnie na stronie gdzie ma podjąć jakąś decyzję, bo albo zapomni po co tu jest, albo zwątpi o co w ogóle chodzi. Pamiętaj że użytkownik ma podjąć żądaną przez nas akcję, a nie oglądać reklamy.
Jeśli nie jest to niezbędne to nie stosuj znacznika - bo przeglądarka będzie stronę za każdym razem ładowała od nowa z sieci, a nie częściowo z pamięci.
Nie stosuj na stronie tzw. pływających ramek, bo większość przeglądarek ma dość kłopotów z interpretacją normalnych ramek, a tych bardziej nie potrafią poprawnie zinterpretować pływających.
Wystrzegaj się myślenia w sposób, że skoro dla ciebie jest coś logiczne to dla innych także powinno takie być, niestety bywa z tym różnie, a często wręcz bywa tak, że im coś łatwiej jest znaleźć na stronie tym trudniej jest to znaleźć użytkownikowi (nie wiem dlaczego tak jest, ale niestety jest).
Stałe menu i w stałym miejscu jest to bardzo dobry pomysł gdyż umożliwia szybkie trafienie do każdego miejsca w witrynie, a dla stałych użytkowników nic nie jest tak ważne jak właśnie ten element. Zawsze mi sie tu przypominają ciągłe zmiany w hipermarketach (które doprowadzają do szału), ledwie się przyzwyczaisz, że marchewka leży tu, a papier toaletowy tam, przychodzisz następnego dnia, a tu ... niespodzianka.
Ufff ... Temat oczywiście jest niewyczerpany, jak to często bywa, ale przynajmniej trochę mam nadzieję, że przybliżyłem zagadnienie.
online : 1 użytkownik, dziś odwiedziło : 59 osób
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona krokos.net.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).
Pajacyk - Nakarm Głodne Dziecko
powered by scms © 2004 - 2024 design by sid