krokos.net.pl
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
21.07.2024
Daniela, Wawrzyniec, Wiktor, Daniel, Dalida, Laurencjusz
dziś jest : 203 dzień roku wschód słońca o : 4:58 , zachód o : 20:42 koniec roku za : 162 dni
INFORMATYKA - WWW Design - Rady Nie Od Parady
Poniższy tekst jest próbą zawarcia w jednym miejscu poradnika do tworzenia stron w formie co można, a czego nie powinno się robić, lub wręcz jest niemile widziane. Oczywiście jest to "temat rzeka" którego wyczerpanie jest pewnie do końca niemożliwe, jednak w wielu miejscach w sieci można znaleźć podobne zestawienia, w jednych punktach podobne do siebie a w innych różniące się. Postanowiłem więc zestawić to co znalazłem w sieci i własne doświadczenia w jedno.
Umieszczanie przycisków wstecz i dalej to nie jest często najlepszy pomysł gdyż większość przeglądarek i tak posiada takie funkcje. Przydatny jest bardzo natomiast odnośnik (np. w menu) do strony głównej witryny.
Denerwujące jest gdy w menu wybierasz jakiś tam dział / odnośnik, a po załadowaniu widzisz napis w rodzaju "strona w budowie". Jest to dobre na chwilę (góra dzień), ale nie na dłużej. Po co robić coś co jest w ciągłej budowie ? Lepiej jest taki odnośnik ukryć aby się nie wyświetlał i nie drażnił.
Nie wysyłaj zbędnego spamu do rozleklamowania nowopowstałej strony. Nikt tego nie lubi i nie zdziw się jak oglądalność takiej strony wręcz nawet spadnie niż wzrośnie !!! Nie tędy droga do wysokich rankingów w wyszukiwarkach, a tym bardziej wśród użytkowników.
Pamiętaj, żeby strona główna nie "ważyła" dużo, gdyz taka strona długo ładujaca się może na wstępie zniechęcić potencjalnego użytkownika do dokładniejszego obejrzenia strony.
Nie rób żadnego intro do strony w stylu wejdz / wyjdz, oraz nie stosuj żadnych monitów w stylu jak masz na imię, ile masz lat, żeby później wykozystać to np. do witania na stronie. Całkowitą jednak przesadą jest już jeżeli użytkownik kliknie anuluj to wyskakuje mu alert, że nie chce być witany. Kompletna bzdura, chyba że wykorzystamy do tego celu również cookies, to czasem daje efekt, ale czy jest to konieczne to już inna sprawa.
Nie stosuj skryptów, które przesuwają jakąś warstwę razem z przewijaniem strony, to bywa często bardzo wkurzające, chyba że jest to poprawnie, estetycznie i ciekawie zrobione.
Staraj się nie zastępować prostego tekstu jakąś grafiką, wydłuży to tylko niepotrzebnie czas ładowania się strony (czyli obciąży niepotrzebnie transfer).
Przy dużej ilości danych stosuj paginację, lub inny rodzaj podziału / rozdziału danych. Raz że estetycznie to wygląda, dwa ułatwia przeglądanie, trzy nie nudzi użytkownika.
Umieszczajac odnosniki do plikow downloadu nie zakładaj żadnych zbędnych haseł bez powodu, bo przcież nie każdy otwiera plik zaraz po ściagnięciu i może nie pamiętać / zauważyć o tym, że trzeba jakieś hasło wpisać. Chcesz jakieś pliki udostępnić tylko "wybrańcom" to stwórz odpowiednią do tego stronę, strefę, czy coś w tym rodzaju.
Nie dawaj debilnych skryptów typu "naciśnij przycisk a dowiesz się która jest godzina". Przecież wystarczy spojrzeć na pasek na dole ekranu.
Ufff ... Temat oczywiście jest niewyczerpany, jak to często bywa, ale przynajmniej trochę mam nadzieję, że przybliżyłem zagadnienie.
online : 1 użytkownik, dziś odwiedziło : 27 osób
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona krokos.net.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).
Szlachetna Paczka
powered by scms © 2004 - 2024 design by sid