krokos.net.pl
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
23.04.2024
Ilona, Jerzy, Wojciech, Idzi, Adalbert, Gerard, Helena
dziś jest : 114 dzień roku wschód słońca o : 5:36 , zachód o : 19:50 koniec roku za : 251 dni
INFORMATYKA - WWW Design - Rady Nie Od Parady
Poniższy tekst jest próbą zawarcia w jednym miejscu poradnika do tworzenia stron w formie co można, a czego nie powinno się robić, lub wręcz jest niemile widziane. Oczywiście jest to "temat rzeka" którego wyczerpanie jest pewnie do końca niemożliwe, jednak w wielu miejscach w sieci można znaleźć podobne zestawienia, w jednych punktach podobne do siebie a w innych różniące się. Postanowiłem więc zestawić to co znalazłem w sieci i własne doświadczenia w jedno.
Nie wstawiaj na stronie skryptów dzięki którym po wejściu na twoją stronę wyświetli się coś w rodzaju "Czy chcesz dodać stronę do ulubionych". Po pierwsze po co to komu, po drugie sugeruje że na siłe chcesz zdobyć popularność, a po trzecie do dodawania do ulubionych służy niemal standardowa opcja w menu przeglądarki, a nie jakiś kretyński przycisk, albo link.
Tworząc wszelkiego rodzaju tabelki staraj się używać "sztywnego" określania szerokości i wysokości komórek czyli nie np 10%, ale podaj ten rozmiar w px.
Serwery pracujące pod kontrolą UNIX'a, a jest to zdecydowana większość rozróżniają małe i wielkie znaki w nazwie oraz rozszerzeniu. Tak więc plik nazwa.jpg i NAZWA.jpg to dwa zupełnie różne i inne pliki chociaż oba o rozszerzeniu jpg. Tak więc jeżeli piszesz w kodzie jakiś tag połączony z określonym plikiem to sprawdź dokładnie czy plik ten posiada właściwą i poprawną nazwę. Najlepiej dla spokoju jest wszystkie pliki nazwać małymi literami i takimi samymi literami pisać ścieżki dostępu.
Nie dawaj alertów wyskakujących po kliknieciu drugim / prawym przyciskiem myszy bo to i tak ci nic nie da, ten kto będzie chciał zobaczyć źródło twojej strony to i tak zobaczy. Żaden skrypt tego nie zablokuje (każdy normalny użytkownik wie, że wystarczy np. wyłączyć Java Script). Jeśli natomiast masz stronę napisaną w PHP to źródło i tak nic mu nie da (wtajemniczeni wiedzą dlaczego, mniej wtajemniczeni dopiero się dowiedzą).
Staraj się raczej nie tworzyć stron w programach typu MS Word albo MS FrontPage. Dopisują one całą masę zbędnego kodu, który tylko niepotrzebnie zwiększa objętość samego pliku, a z czasem jak chcemy coś zmodyfikować i poznamy lepiej HTML'a to złapiemy się za głowę o co tam w ogóle chodzi.
Najlepiej nauczyć się HTML'a i pisać strony w zwykłym systemowym Notatniku, WordPadzie, Notepadzie lub w innym edytorze (dobrze jeśli ma kolorowanie składni, co ułatwia pisanie) tego typu, a nie WYSIWYG'u. Można też pisać w zaawansowanych programach edytorskich (każdy musi sobie wybrać sam, tym bardziej, że jest tego trochę, a każdemu co innego "się podoba"), wolna ręka, ale na początku przygody z pisaniem często takie edytory bardziej utrudniają życie niż je ułatwiają.
Nie umieszczaj skryptów, które włączają tryb pełnoekranowy, nie każdy tego chce, a poza tym jest to bardzo denerwujące.
Nie wstawiaj skryptu typu "twoje IP i przeglądarka" bo to nikomu nie jest do niczego potrzebne, i oprócz tego że jest nic nie daje.
Nie korzystaj ze zbędnych alertów i powiadomień jeżeli są niepotrzebne i niewymagane.
Umieszczanie na stronach np. dla dorosłych alertów w rodzaju "strona dozwolona od lat 18" i przycisków w rodzaju wchodzę i opuszczam i tak niespełnia swojej roli. Jak niby chcesz sprawdzić czy delikwent skończył 18 lat czy nie (nierealne). Jeśli więc nie jesteś do tego jakoś zobligowany to nie dawaj takich debilnych okienek z alertami, tym bardziej że wystarczy w Google wpisać xxx, nacisnąć Enter, i ... jak myślisz co wyskoczy ? (podpowiem że raczej nie ... rozmiar).
Ufff ... Temat oczywiście jest niewyczerpany, jak to często bywa, ale przynajmniej trochę mam nadzieję, że przybliżyłem zagadnienie.
online : 1 użytkownik, dziś odwiedziło : 51 osób
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona krokos.net.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).
Pomagam - Fundacja TVN
powered by scms © 2004 - 2024 design by sid