Poniższy tekst jest próbą zawarcia w jednym miejscu poradnika do tworzenia stron w formie co można, a czego nie powinno się robić, lub wręcz jest niemile widziane. Oczywiście jest to "temat rzeka" którego wyczerpanie jest pewnie do końca niemożliwe, jednak w wielu miejscach w sieci można znaleźć podobne zestawienia, w jednych punktach podobne do siebie a w innych różniące się. Postanowiłem więc zestawić to co znalazłem w sieci i własne doświadczenia w jedno.
Jeżeli masz dużą i rozbudowaną stronę to koniecznie dodaj mapę strony zawierającą linki do wszystkich podstron. Dzięki temu roboty szybciej ją zindeksują, a tym samym ułatwią ci start w sieci i spopularyzują twoją stronę.
Niegdy nie dawajcie skryptów które nikomu do niczego nie służą, nic nie dają, nie wszędzie działają, a już najgorsze jak dodatkowo na domiar złego niejednokrotnie wręcz utrudniają życie.
Ramki, tabele i div'y. W oparciu o co robić stronę jest tyle zdań ilu webmasterów. Ogólnie najgorszym pomysłem jest robienie na ramkach, po pierwsze coraz nowsze przeglądarki coraz gorzej sobie z nimi radzą i żeby kiedyś się niemiło nie zdziwić lepiej ramki zostawić w spokoju, niech powoli sobie "umierją śmiercią naturalną". Jeśli chodzi o tabele to oczywiście służą one głównie do prezentacji danych jednak ich użycie do tworzenia strony raz że jest bardzo wygodne, a dwa że stosunkowo łatwe do zastosowania. Oczywiście jak to zawsze bywa część webmasterów się ze mną zgodzi, a część nie. Uważam osobiście, że nie ważne czy strona oparta jest o tabelki czy o div'y, ważne żeby była dobrze zrobiona. Oto kilka "za i przreciw":
łatwość użycia, tabelki są łatwiejsze i prostsze w zastosowaniu (szczególnie przez początkujących), divy są łatwiejsze w konfiguracji ale trzeba dobrze nauczyć się ich uzywać (początkujący będą mieli poważne problemy, a często i doświadczeni webmasterzy mają problemy z niektórymi rzeczami)
wygląd, bez znaczenia, bo dokłądnie to samo możemy uzyskać dzięki tabelkom co div'om (i tak za wygląd odpowiada CSS)
jakość wyglądu, bez znaczenia, bo przeciętny Kowalski i tak nie widzi na czym całość jest zrobiona (co to go zresztą interesuje, ważna jest zawartość)
waga strony, totalna bzdura, wystarczy zrobić stronę w tym i w tym, zapisać i porównać (praktycznie prawie bez różnicy, jeśli już to minimalna)
szybkość ładowania, praktycznie nie ma wpływu na czym strona jest oparta, "gołym okiem" i tak tego w życiu nikt nie odczuje, a tym bardziej server.
modyfikacje, tabele są stosunkowo proste do modyfikacji, z div'ami bywa różnie.
błedy interpretaowania przez przeglądarki, argument wysuwany przez niektórych, a wzięty chyba ... z kosmosu. Co to za różnica czy zrobimy błedy na div'ach czy na tabelkach, i tak i tak wyświetli głupoty. Trzeba po prostu prawidłowo i bezbłędnie pisać, a nie doszukiwać się dziwnych dziwności.
przy budowaniu na tabelkach mniej wagi przykłada sie do CSS'a niż przy budowaniu na div'ach. Wiekszych głupot wymyśleć nie było chyba można. Przecież wszystko zależy od webmastera, a nie od sposobu pisania strony, jak ktoś się nie przykłada, to co za różnica czy strona bedzie oparta na tabelkach czy na div'ach.
Jak więc, jak widać każdy argumant obojętnie z której strony da się obalić bądź potwierdzić. Nie ma złotego środka, trzeba po prostu każdą stronę robić porządnie, a nie oglądać się na niekiedy wyssane z palca opinie innych.
Staraj się rozdzielać warstwę prezentacji, od warstwy logiki aplikacji. O co chodzi ? Otórz na warstwę prezentacji składa się HTML i CSS (odpowiedzialne w uproszczeniu za wygląd strony), natomiast na warstwę logiki składa się PHP i np. baza danych (w uproszczeniu odpowiedzialne za prawidłowe działanie strony, komuniakcję z bazą danych, itp.). Dlaczego dobrze jest to rozdzielić ? Powodów jest wiele, jednym z nich jest to że dzięki temu w przyszłosci będziemy mogli bez problemów modyfikować stronę, dzięki modyfikacji jakiejś funkcji php w jednym miejscu nie musimy zmieniać działania w kolejnych, możemy zastosować system szablonów, itd. itp. Można by długo wymianiać.
Przy wejściu na stronę niech nie otwiera się kilka okienek reklamowych, po pierwsze to wkurza, po drugie rozprasza a po trzecie i chyba najważniejsze następnym razem użytkownik zaraz po wejściu na stronę z niej wyjdzie.
Nie przesadzaj z reklamami typu banery, butony i popupy. Jeśli już umieszczasz reklamy to nie powinny one "rozwalać" wygladu strony ani komplikować do niej dostępu (reklamy na cały ekran, trudne do zamknięcia, uciekające przyciski, itp).
Nie dodawaj "upiększeń" w rodzaju automatycznego podkładu muzycznego (w jakiejkolwiek postaci) !!! Jeśli już "musi być" jakiś podklad muzyczny, to koniecznie zawsze dodaj przycisk, ktorym można włączyć / wyłączyć muzyczkę. To użytkownik powinien mieć mozliwość wyboru, nie narzucajmy się z tym sami.
Jeśli nie musisz to nie stosuj otwierających się samoczynnie kolejnych okien (np. reklamowych), i tak nikt tego nie czyta, a strasznie każdego denerwują !
Raczej nie dawaj tzw. subskrypcji bo i tak sporadycznie z tego użytkownicy korzystają. Jak ktoś będzie chciał ponownie coś zobaczyć to wróci na stronę, a jak nie to subskrypcja i tak niczego nie zmieni.
Nie dawaj głupich sond w rodzaju "czy podoba ci się moja strona". Co to ma niby dać i miernikiem czego ma być, bo chyba nie popularności strony.
Ufff ... Temat oczywiście jest niewyczerpany, jak to często bywa, ale przynajmniej trochę mam nadzieję, że przybliżyłem zagadnienie.
online : 2 użytkowników, dziś odwiedziło : 11 osób
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona krokos.net.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).