krokos.net.pl
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
27.02.2024
Gagriela, Liwia, Leonard, Anastazja, Damian, Gabriel, Sierosław
dziś jest : 58 dzień roku wschód słońca o : 6:34 , zachód o : 17:21 koniec roku za : 307 dni
INFORMATYKA - WWW Design - Rady Nie Od Parady
Poniższy tekst jest próbą zawarcia w jednym miejscu poradnika do tworzenia stron w formie co można, a czego nie powinno się robić, lub wręcz jest niemile widziane. Oczywiście jest to "temat rzeka" którego wyczerpanie jest pewnie do końca niemożliwe, jednak w wielu miejscach w sieci można znaleźć podobne zestawienia, w jednych punktach podobne do siebie a w innych różniące się. Postanowiłem więc zestawić to co znalazłem w sieci i własne doświadczenia w jedno.
Jeżeli masz dużą i rozbudowaną stronę to koniecznie dodaj mapę strony zawierającą linki do wszystkich podstron. Dzięki temu roboty szybciej ją zindeksują, a tym samym ułatwią ci start w sieci i spopularyzują twoją stronę.
Niegdy nie dawajcie skryptów które nikomu do niczego nie służą, nic nie dają, nie wszędzie działają, a już najgorsze jak dodatkowo na domiar złego niejednokrotnie wręcz utrudniają życie.
Ramki, tabele i div'y. W oparciu o co robić stronę jest tyle zdań ilu webmasterów. Ogólnie najgorszym pomysłem jest robienie na ramkach, po pierwsze coraz nowsze przeglądarki coraz gorzej sobie z nimi radzą i żeby kiedyś się niemiło nie zdziwić lepiej ramki zostawić w spokoju, niech powoli sobie "umierją śmiercią naturalną". Jeśli chodzi o tabele to oczywiście służą one głównie do prezentacji danych jednak ich użycie do tworzenia strony raz że jest bardzo wygodne, a dwa że stosunkowo łatwe do zastosowania. Oczywiście jak to zawsze bywa część webmasterów się ze mną zgodzi, a część nie. Uważam osobiście, że nie ważne czy strona oparta jest o tabelki czy o div'y, ważne żeby była dobrze zrobiona. Oto kilka "za i przreciw":
  • łatwość użycia, tabelki są łatwiejsze i prostsze w zastosowaniu (szczególnie przez początkujących), divy są łatwiejsze w konfiguracji ale trzeba dobrze nauczyć się ich uzywać (początkujący będą mieli poważne problemy, a często i doświadczeni webmasterzy mają problemy z niektórymi rzeczami)
  • wygląd, bez znaczenia, bo dokłądnie to samo możemy uzyskać dzięki tabelkom co div'om (i tak za wygląd odpowiada CSS)
  • jakość wyglądu, bez znaczenia, bo przeciętny Kowalski i tak nie widzi na czym całość jest zrobiona (co to go zresztą interesuje, ważna jest zawartość)
  • waga strony, totalna bzdura, wystarczy zrobić stronę w tym i w tym, zapisać i porównać (praktycznie prawie bez różnicy, jeśli już to minimalna)
  • szybkość ładowania, praktycznie nie ma wpływu na czym strona jest oparta, "gołym okiem" i tak tego w życiu nikt nie odczuje, a tym bardziej server.
  • modyfikacje, tabele są stosunkowo proste do modyfikacji, z div'ami bywa różnie.
  • błedy interpretaowania przez przeglądarki, argument wysuwany przez niektórych, a wzięty chyba ... z kosmosu. Co to za różnica czy zrobimy błedy na div'ach czy na tabelkach, i tak i tak wyświetli głupoty. Trzeba po prostu prawidłowo i bezbłędnie pisać, a nie doszukiwać się dziwnych dziwności.
  • przy budowaniu na tabelkach mniej wagi przykłada sie do CSS'a niż przy budowaniu na div'ach. Wiekszych głupot wymyśleć nie było chyba można. Przecież wszystko zależy od webmastera, a nie od sposobu pisania strony, jak ktoś się nie przykłada, to co za różnica czy strona bedzie oparta na tabelkach czy na div'ach.
Jak więc, jak widać każdy argumant obojętnie z której strony da się obalić bądź potwierdzić. Nie ma złotego środka, trzeba po prostu każdą stronę robić porządnie, a nie oglądać się na niekiedy wyssane z palca opinie innych.
Staraj się rozdzielać warstwę prezentacji, od warstwy logiki aplikacji. O co chodzi ? Otórz na warstwę prezentacji składa się HTML i CSS (odpowiedzialne w uproszczeniu za wygląd strony), natomiast na warstwę logiki składa się PHP i np. baza danych (w uproszczeniu odpowiedzialne za prawidłowe działanie strony, komuniakcję z bazą danych, itp.). Dlaczego dobrze jest to rozdzielić ? Powodów jest wiele, jednym z nich jest to że dzięki temu w przyszłosci będziemy mogli bez problemów modyfikować stronę, dzięki modyfikacji jakiejś funkcji php w jednym miejscu nie musimy zmieniać działania w kolejnych, możemy zastosować system szablonów, itd. itp. Można by długo wymianiać.
Przy wejściu na stronę niech nie otwiera się kilka okienek reklamowych, po pierwsze to wkurza, po drugie rozprasza a po trzecie i chyba najważniejsze następnym razem użytkownik zaraz po wejściu na stronę z niej wyjdzie.
Nie przesadzaj z reklamami typu banery, butony i popupy. Jeśli już umieszczasz reklamy to nie powinny one "rozwalać" wygladu strony ani komplikować do niej dostępu (reklamy na cały ekran, trudne do zamknięcia, uciekające przyciski, itp).
Nie dodawaj "upiększeń" w rodzaju automatycznego podkładu muzycznego (w jakiejkolwiek postaci) !!! Jeśli już "musi być" jakiś podklad muzyczny, to koniecznie zawsze dodaj przycisk, ktorym można włączyć / wyłączyć muzyczkę. To użytkownik powinien mieć mozliwość wyboru, nie narzucajmy się z tym sami.
Jeśli nie musisz to nie stosuj otwierających się samoczynnie kolejnych okien (np. reklamowych), i tak nikt tego nie czyta, a strasznie każdego denerwują !
Raczej nie dawaj tzw. subskrypcji bo i tak sporadycznie z tego użytkownicy korzystają. Jak ktoś będzie chciał ponownie coś zobaczyć to wróci na stronę, a jak nie to subskrypcja i tak niczego nie zmieni.
Nie dawaj głupich sond w rodzaju "czy podoba ci się moja strona". Co to ma niby dać i miernikiem czego ma być, bo chyba nie popularności strony.
Ufff ... Temat oczywiście jest niewyczerpany, jak to często bywa, ale przynajmniej trochę mam nadzieję, że przybliżyłem zagadnienie.
online : 1 użytkownik, dziś odwiedziło : 65 osób
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona krokos.net.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).
Pomagam - Fundacja TVN
powered by scms © 2004 - 2024 design by sid